Мінеральна вата чи пінопласт?

Сучасний ремонт тепер не обходиться без часткового або капітального утеплення. Будівельний ринок поповнився новими видами достатньо практичних і якісних утеплювачів. Масса різновидів дозволяє використовувати їх в усіх сферах будівництва. Це можуть бути стіни, стелі, дахи, підлоги чи перегородки.

Теплоізоляційні матеріали дозволяють довгий час утримувати тепло в приміщенні. Тому вони допоможуть Вам заощадити кошти, які витрачаються на енергоносії.

Сучасне виробництво дозволяє надати утеплювачу хороші властивості:

 • Утеплювачі легкі;
 • Не піддаються горінню;
 • Недорогі та екологічні.
 • Пінопласт — це теплоізоляційний матерал, який виготовляється шляхом нагріву і термального спінення полістирольних гранул, а також їх ормування. Кожна гранула містить бульбшки повітря, які ізольовані одна від одної. Це надає пінопласту волого- та пароперепускних властивостей. Але найголовнішою його властивістю є вага — цей матеріал на 98% складається з повітря. В першу чергу це позитивно відбивається на теплоізоляційниих властивостях утеплювача, адже чим менша його теплопровідність, тим менші теплозатрати.

  Так, пінопластом утеплюють дахи, однак мінеральні плити в такому випадку по всіх показниках переважають пінопласт. Основним напрямком на сьогоднішній день в використанні цього утеплювача являється утеплення фасадів будинків. Ця нехитра технологія дозволяє естетично і ефективно утеплювати приватні будинки і багатоповерхові об’єкти. Спеціально розроблені сухі будівельні суміші дозволили використовувати пінопласт саме в цій області, і при цьому не лише при будівництві нових об’єктів, а й в реставрації старих будинків.

  Йдуть дебати з приводу екологічності даного матеріалу. При взаємодії тепла чи сонячного світла випаровуються шкідливі речовини. Проте зверніть увагу — 30% упаковок продуктів харчування виготовлено саме з цього матеріалу. До речі, мінеральна вата також виділяє шкідливі речовини, але і в першому і в другому випадку їх концентрація настільки мізерна, що не шкодить здоров’ю людини.

  Цікаво, що на використання пінопласту в якості утеплювача спеціалістів надихнув пластмасовий стакан. Тоненький шар пінопласту (стінка стаканчика) дає можливість тримати в руках рідину, нагріту майже до 100 градусів цельсія. Уявіть, який ефект дасть шар в 10 сантиметрів!

  Повітря володіє одним з низьких показників теплопровідності, тому теплопровідність пінополістиролу коливається в межах 0,037 до 0,043 Вт/мК (у порівнянні, аналогічний показник для повітря 0,027 Вт/мК). Низька теплопровідність пінополістиролу забезпечує його високий рівень енергозбереження, його вважають одним з самих ефективних теплоізоляторів. Застосування цього матеріалу у будівництві дозволяє значно зменшити витрати на опалення.

  Пінополістирол стійкий до зношення і при відповідному застосуванні зіберігає свої властивості, форму та розміри, тобто є довговічним матеріалом. Спостереження експертів доводять: пінопласт, який був покладений у будівельну конструкцію понад 30 років тому, не набув змін, його форма та властивості залишилися незмінними.

  Пінопласт володіє високими показниками пожежостійкості. Температура самозапалення пінопласту становить 491 градус цельсія. Горіння пінопласту можливе лише при відкритому вогні, а при його відсутності матеріал гасне протягом 4 секунд.

  У полістирольному пінопласті не виживають бактерії та грибки. Та в порівнянні з іншими будматеріалами, пінопласт більш вразливий до впливу гризунів. Для запобігання цьому застосовують спеціальні захисні матеріали.

  Пінопласт має достатньо високу міцність і не піддається стисканню та розтягуванню. Це характеризує пінопласт як будівельний матеріал, що дозволяє протягом довгого періоду витримувати рівномірні механічні навантаження, при цьому не деформуючись.

  Комірчата структура пінопласту забезпечує його високу звукоізоляцію і хороші властивості по шумопоглинанню.

  Гранули полістирольного пінопласту складаються з вуглецю та кисню, тому цей матеріал є екологічно чистим, не виділяє токсичних речовин, не утворює пилу, не має запаху. Пінопласт добре пропускає повітря, тому його застосування дозволяє стінам дихати.

  Собівартість конструкцій з полістирольного пінопласту на 15-20% нижча, у порівнянні з використанням інших утеплювачів, а низька теплопровідність пінопласту дозволяє суттєво скоротити витрати на опалення.

  Мінеральна вата — це волокно на синтетичному зв'язувальному матеріалі, яке отримують з мінералів базальтової групи. Як правило, це силікатні розплавлені речовини гірських порід або доменних шлаків. За своїми показниками вони нагадують азбест, але не шкідливий. Температура плавлення близько 8000 градусів Цельсія, тому утеплювач даного виду не тільки не підтримує горіння, але й являється негорючим і вологостійким матералом. Така його властивість дозволяє використовувати його не тільки як утеплювач та звукоізоляцію, а і як теплоізоляцію.

  Висновок

  На вибір утеплювача впливає багато факторів. Не можна однозначно сказати, що мінеральна вата краще піноплсту чи навпаки. Пінопласт — утеплювач, який на багато легший, прекрасно себе поводить при обробці фасаду, не пропускає вологу, використовується практично в усіх областях що і мінеральна вата. Він дешевий від мінеральної вати. Область використання мінеральної вати теж дуже широка: побутова, виробнича, автомобілебудівна, суднобудівельна, важко повірити, але і в землеробстві мінеральна вата також використовується. При цьому вона все-таки поступається пінопласту по теплоізоляційних характеристиках і більше піддається впливу вологи.

  В будь-якому випадку, вибір утеплювача напряму залежить від особливостей сфери, в якій його застосовують. Тому рекомендуємо звернутись до фахівця і, дотримуючись норм та правил СНШПу, спільно приймати рішення відносно вибору теплоізоляційних матералів.

  палітра